Van valami ironikus, fanyar a történelem azon furcsa játékában, hogy Magyarország egykori legjelentősebb, hétszáz éve folyamatosan üzemelő pénzverőhelye éppen egy nappal hazánk államalapító királya, Szent István ünnepe előtt kezdett eurót verni.
Igaz ugyan, hogy a közép-európai gazdasági csoda és ennek eredménye Szlovákiát dicséri, mégis adja magát a párhuzam. Az euró szlovák bevezetése 21. századi változata annak a szándéknyilatkozatnak, amit időről időre kénytelenek vagyunk megerősíteni: ez a régió, a visegrádi négyek igenis a ,,fejlett" Európa markáns része.
Az a kulturális identitás, amelyen államalapító királyunk komoly harcok és megpróbáltatások árán elindította a történelmi Magyarország népeit, most egy jelentőségében természetesen sokkal kisebb, de szignifikáns, gazdasági mérföldkövet tudhat maga mögött, hiszen szlovákiai magyar nemzettársaink monetáris egységbe léptek Európával. Arról nem is beszélve, hogy ez az euró lesz az első olyan, amely Európa meghatározó vallási szimbólumát, a keresztet fogja ábrázolni a hátoldalán.
Körmöcbánya (aka. Kremnica, Kremnitz, Cramnicium) a januári csatlakozási dátumig közel 500 millió érmét ver, amelyek össztömege 2406 tonna lesz. Ezek elkészültével (és a közel 7 milliárd eurónyi bankjegy megérkeztével) a 15 éves szlovák korona elbúcsúzik.
A szlovákok pedig tele vannak kétellyel, hiszen - ugyan az uborkaszezon kellős közepén vagyunk, de - két téma uralja az elmúlt hetekben az uniós híreket: a grúz konfliktus és az eurozónára váró elképesztő mértékű recesszió. És persze attól tartanak – hozzáteszem, joggal –, hogy rövidtávon romlik a bérek vásárlóereje, és az átállás egyéb buktatókat is rejt magában.
Összességében, és főleg hosszú távon Szlovákia azonban nagyot nyerhet azzal, hogy a visegrádiak közül elsőként teljesítette a csatlakozáshoz szükséges feltételeket. Megjegyzendő, hogy az elmúlt pár évben Szlovákia általában nagyot is nyert azon, amin nagyot nyerhetett. A hazánkhoz hasonlóan jó tranzitútvonalakkal rendelkező kis ország megspórolja az átváltási költségeket, növelheti turisztikai vonzerejét, és a könnyebb elszámolhatóság vonzó tényező a beruházásokért folyó regionális versenyben is - főleg, mivel a verseny feltételei egyébként nagyon beszabályozottak. A V4-esek közül elsőként bevezetett euró pedig olyan gazdasági PR-értékkel bír, amelyet nem lehet nem kihasználni. Nekünk pedig - a tanulás mellett - csak a gratuláció maradt: Szép volt, Szlovákia!