Az utóbbi időkben újra fellángolt a "miért nincs Isten az EU alkotmányában" típusú, egyébként termékeny irodalommal és múlttal rendelkező vita, miután az ír Brady főkardinális kijelentette, hogy Írországban azért bukott el a legutóbbi szavazás, mert nem volt Jézus-marketing. Tehát: "More God, more Yes" - mondja a kardinális.
Egyrészről a főpapnak praktikus okokból igaza van, hiszen Írország híres arról, hogy mindennapjainak része a vallásosság. Azonban elvi akadálya van annak, hogy a formálisan EU-alkotmánynak tekintett dokumentumban konkrét utalás legyen az EU keresztény állam voltára.
A modern nyugati demokráciák alapító okirataiban, alkotmányaiban (már ahol van ilyen) sehol sem szerepel még csak burkolt utalás sem arra nézve, hogy egy bizonyos vallást preferálna az ország. Az Európában terjedő szekuralizáció az Egyesült Államokban kevésbé jellemző tünet, de még ott sincs benne az alkotmányban a "mi, amerikaiak hiszünk az Anyaszentegyházban" kitétel. Ellenben szerepel benne a vallásszabadság kérdése, ami az EU-nak is alaptétele.
Ha netán elfogadnánk azt, hogy az EU mégis szeretné belevenni az alkotmányába a vallásosság kérdését, akkor érdemes lenne feltenni a kérdést, hogy vajon melyik vallásról is beszélünk? Egy pillantást lehet vetni Európa vallási térképére, ami természetesen torzít: nem mutatja a bevándorlók vallását, ami nem elhanyagolható tényező. Ugyanígy nem szerepel rajta az európai buddhizmus - a dán Láma Ole Nydahl és a mi szívünknek kedves Laár András vallása -, és elfeledkezik a térkép az angol popsztárok körében megfázásként terjedő kabbalizmusról is.
Persze Európa többsége keresztény, azonban egyházanként megoszlik a hívők száma, komoly számmal van jelen a tagállamokban a protestáns és az ortodox egyház is. Ismerve ezen egyházak közötti párbeszédet, nem biztos hogy szerencsés lenne bármelyiket is kiemelni és alkotmányos zászlóra tűzni. Reálpolitikai szempontból pedig egy EU-s keresztény alkotmány igencsak visszavetné a tárgyalásokat Törökországgal, a balkáni térség egyes országairól ne is beszéljünk.
A multikulturalizmus és a vallásszabadság védelme pontosan azt a célt szolgálja, hogy ne legyen egyetlen vallás sem kiemelve, megkülönböztetve a többitől.
Az pedig, hogy az EU nem működik együtt az egyházakkal: tévedés. A legutóbbi eset - mely alkalmával több vallási vezető és EU tisztviselő együtt imádkozott a világbékéért globális felmelegédés megfékezéséért - is azt mutatja: működik az egyházak és az EU közötti együttműködés. :-)