Az EU nemrégiben fogadta el a (már régóta tervezett) jogszabályt, melynek értelmében fokozatosan betiltják az európai piacokon a hagyományos (wolfram-szálas) izzók gyártását és forgalmazását. Mától nem lehet gyártani 100 Wattos izzókat, jövőre a 75, 2012-től a 40 és 25 wattos égőktől búcsúzhatunk, a tervek szerint 2016-ra pedig teljesen eltűnnek a régi villanykörték.
Az intézkedést elsősorban a jelenleg uralkodó izzók pazarlása indokolja: ezen izzóknál az energia mindössze 5 %-a fordítódik a világításra, a maradék a környezetet „fűti”. Egyes kutatások szerint az EU-ban évente 25 millió tonnával lehetne csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást, ha a háztartásokban és a szolgáltatási szektorban is energiatakarékos égőket használnának. Az új típusú, kompakt fénycsövek ugyanakkor a régi villanykörtéknél akár 80%-kal takarékosabbak, és 8-15-ször hosszabb élettartamú fénycsövek használatával évente Románia teljes éves áramfogyasztásának megfelelő energia spórolható meg, háztartásonként pedig évente akár 40 000 forintot költhetünk másra.
Valami ugyanakkor mégsem stimmel: a tapasztalat azt mutatja, hogy a jogszabály elfogadásának hírére az emberek elkezdtek spájzolni a régi, jól bevált izzókból, a hagyományos izzók gyártói – jelentős (akár 120%-os!) forgalomnövekedést könyvelhettek el. (A tilalom csak új izzók gyártására és importálására vonatkozik, a meglévő készletek kiárusítására nem.)
Fanyalgók szerint a jogszabály ismét ékes példa a brüsszeli bürokrácia „túlkapásaira”, melyet előkészítetlenül, a fogyasztói igények figyelembevétele nélkül alkottak meg. Nem számoltak kellően azzal, hogy bár esetleg hosszú távon drágább, és tudjuk, hogy nem túl „zöld” a korábbi világítás, mégis olyan, amit megszoktunk, szeretünk. Egyesek szerint sokkal megfelelőbb lett volna, hogy ha az EU nem lép fel ennyire keményen, és egyszerűen csak pár euróval (vagy forinttal) „bünteti” a régi izzók szerelmeseit – a büntetőforintokat pedig lehetett volna a környezet védelmére fordítani.
Gyakran hallom az ellenzőktől hogy az új fénycsövek gyengébben, és „hidegebben” világítanak. Nos, már tavaly lecseréltem a lakásomban az összes égőt energiatakarékosra (tényleg!), és nem tapasztaltam ilyet. De talán nemcsak én váltam hidegfény-függővé :) , mivel itt is azt írják, hogy a mai fénycsövek már képesek szinte természetes világítást biztosítani az emberi szem számára, ráadásul a „hagyományos izzólámpák nemcsak kompakt fénycsövekkel, de halogéntechnológiával készült izzólámpákkal, és fénykibocsátó diódákkal (LED lámpák) is helyettesíthetők. A fényüket szintén izzás útján előállító, tökéletesített izzólámpák a hagyományos izzólámpáéval teljesen megegyező fényminőséget biztosítanak.”
Mindenesetre az energia- és pénzmegtakarításról szóló érvek engem meggyőztek, és remélem, nem sokan jártak el úgy, mint az úriember, aki a Spiegel cikke szerint húsz évre elég villanykörtét vásárolt fel egy német áruházban…
Végezetül figyelmetekbe ajánlanám Barroso mesterék jótanácsait, ha a nem a spájzolás mellett döntötök:
Kompakt fénycső vásárlása előtt érdemes a csomagoláson az alábbiakat ellenőrizni:
- A kibocsátott fény mennyisége: 1300-1400 lumen 100 wattos izzólámpának, 920-970 lumen 75 wattos izzólámpának, 700-750 lumen 60 wattos izzólámpának, 410-430 lumen 40 wattos izzólámpának, 220-230 lumen pedig 25 wattos izzólámpának felel meg
- A színhőmérséklet (2700K vagy „meleg fehér” pihenéshez, és 4000K fölötti érték vagy „hideg fehér” munkához)
- Szabályozható-e a lámpa fényereje (amennyiben erre szüksége van)
- Bírja-e a lámpa a nagyon gyakori kapcsolást (amennyiben erre szüksége van)
- Megfelelően működik-e a lámpa nagyon alacsony hőmérsékleten (külső használatra szánt lámpák esetén)