Az EU hazavágja a szép ipodokat – adta hírül az Appleblog a minap. Mindig érdeklődve olvasom azokat a cikkeket, bejegyzéseket, amelyek Brüsszel gaztetteiről szólnak. Lássuk, miről is van szó ebben az esetben.
Az Európai Parlament és a Tanács az elemekről és akkumulátorokról, valamint a hulladékelemekről és -akkumulátorokról szóló 2006/66/EK számú irányelvét két esztendővel ezelőtt fogadták el, a korábbi, 1991-ben született jogszabály felváltása céljából. Eszerint „a tagállamok biztosítják, hogy az előállítók olyan módon tervezzék a készülékeket, hogy azokból a hulladékelemek és -akkumulátorok könnyen eltávolíthatók legyenek”. Az ugyanakkor, hogy mi számít könnyen eltávolíthatónak, nincs meghatározva. Az eltávolítás így kézzel vagy valamilyen szerszámmal is történhet.
Az irányelv 2008. szeptember 26-ig adott haladékot az előírásoknak nem megfelelő elemek és akkumulátorok forgalmazására. Ezt követően nem szabad olyan terméket forgalomba hozni, amely nem felel meg a követelményeknek.
Az EU tehát semmiképpen sem nyírná ki ezeket a termékeket, legfeljebb a terméket megvásárlók számára előnyösen megváltoztattatná.
Az Apple ellenkezése érthető, nyilván az újratervezés többletköltségekkel jár majd neki. A fogyasztók, azaz az Apple-tábor felzúdulását már nehezebben értem. Nem hiszem, hogy emiatt ne lehetne dizájnos készülékeket gyártani. Az, hogy könnyen cserélhető akkumulátoros készülékek készítésére kötelezik a gyártókat/Apple-t, még nem jelenti az egekig magasztalt dizájn halálát, a fogyasztók csak jól járnak, hogy a szép készülékeiket nem kell eldobni, amint tönkremegy az aksi (ami – valahogy – az Apple termékeknél gyakran megesik). Az intézkedés környezetvédelmi vonatkozásairól nem is beszélve…
Az EU egyébként már egy ideje tervezi a mobiltöltők és az akkumulátorok egységesítését, és már dolgoznak azon a szabványon, amellyel USB-csatlakozón keresztül lehetne feltölteni a mobilokat. Remélem, a mobiltöltő-rajongók nem siratják majd a töltők egykorvolt sokszínűségét... :-)